top of page

РЕДАКТОРСЬКА ПІДБІРКА: 7 ВИСТАВОК ТРАВНЯ, ЯКІ ВАРТО ВІДВІДАТИ

Бурхливий вир у залах Палацу Потоцьких, оранжерея у танку, скарби приватних мистецьких колекцій та ювілей однієї з найвпізнаваніших модерністичних споруд столиці — перелік виставок, що пропонують музеї та галереї у різних містах України, вражає жанровим різноманіттям. Ми підготували нову добірку подій, які можна відвідати вже зараз або найближчим часом.


фрагмент експозиції виставки "Intermezzo" Вероніки Чередниченко у PM Gallery (Львів),

фото — Тетяна Буняк
ВИР. ОЛЕНА ПРИДУВАЛОВА

Львівська національна галерея мистецтв ім. Бориса Возницького


Колекцію Львівської національної галереї мистецтв (ЛНГМ) законсервовано та убезпечено з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, частина збірки зараз "гастролює" країнами Європи, проте виставкові площі музею не стоять порожніми. 30 квітня у залах Палацу Потоцьких (що є відділом ЛНГМ) відкрилася виставка художниці Олени Придувалової "Вир".


Назва проєкту напрочуд влучна, драматургія експозиції підхоплює глядача вже одразу на вході та несе його крізь потоки творчого доробку мисткині, що вирують у палацових залах. Спочатку художниця наче хоче познайомитися з відвідувачами виставки ближче, аби їм було комфортно поринати у вир її творчості далі, можливо, тому у перших двох залах представлено близько десятка автопортретів мисткині.


фрагменти експозиції "Вир" Олени Придувалової у Львівській національній галереї мистецтв,

фото — Тетяна БунякДомінантною темою творчості Олени Придувалової є Київ, відтворений у перетинах реальності та уяви, сучасності та минулого. Якою постає столиця в уяві художниці можна побачити у роботах з серії "Київські канікули" (2013), "Свята і будні" (2013), "Євбаз" (2017).


Тривоги сьогодення — біль, жах, відчай, протест, витривалість, здолання відображені у роботах з серій "Травень-серпень 2022", "Тривоги", "Поставити на коліна", "Вервиця" (2022).


фрагменти експозиції "Вир" Олени Придувалової у Львівській національній галереї мистецтв,

фото — Тетяна БунякПроєкт Олени Придувалової "Вир" триватиме до 25 червня, виставкові зали Палацу Потоцьких працюють для відвідувачів у суботу та неділю.
VICTORY. КАТЕРИНА КОСЬЯНЕНКО

Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького


Виставка VICTORY мисткині Катерини Косьяненко має багато наративів, але головним, напевне, є те, як у буденному бачити прекрасне. У творах художниці пересічні люди піднесені до образів святих, а святі стають звичайними людьми, які живуть поміж нас.


У роботах художниці уважний глядач одразу розпізнає мотиви мистецтва епохи італійського та нідерландського Відродження, лики святих з давніх українських ікон та фресок, дещо з народних картин про Козака Мамая, окремі риси творчої манери бойчукістів.


відвідувачка виставки роздивляється роботу Катерини Косьяненко "Перехід" (2019) з серії "Список кораблів" та фрагмент експозиції з роботою "Блокпост" (2022), фото — Тетяна Буняк


На виставці представлені роботи художниці з декількох серій, серед яких є й однойменна — VICTORY. Більше про виставку читайте у нашому репортажі з відкриття.
INTERMEZZO. ВЕРОНІКА ЧЕРЕДНИЧЕНКО

PM Gallery, Львів


Камерний виставковий проєкт Intermezzo об'єднав серію рисунків та скульптур, створених мисткинею Веронікою Чередниченко у 2022-2023 роках. Назва проєкту відсилає до музичного терміну та знаменитого твору українського письменника Михайла Коцюбинського.


фрагмент експозиції виставки "Intermezzo" Вероніки Чередниченко у PM Gallery (Львів),

фото — PM Gallery


У музиці, інтермеццо – це композиція, що виконується в перервах між актами трагедії чи опери. Для ліричного героя новели Коцюбинського така музична перерва – відображає особистий досвід письменника, втечу з міста та знаходження втіхи у природі, духовне відродження під час складних часів в Україні на початку 1900-х років.


фрагмент експозиції виставки "Intermezzo" Вероніки Чередниченко у PM Gallery (Львів),

фото — PM GalleryУ сучасному контексті, Intermezzo Вероніки Чередниченко — це втеча від повсякденного новинного циклу, відчаю та смерті, які країна переживає через тривалу війну; це також пошук миру, балансу та гармонії посеред хаосу.ДУМИ

Музей сучасного українського мистецтва Корсаків, Луцьк


Думати, рефлексувати та створювати свої сенси пропонує відвідувачам нова виставка “Думи” у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків (МСУМК), що у Луцьку. Проєкт представив художні твори від 43 українських митців, а частину кураторських текстів згенерував чат GPT.


У виставковому просторі розмістили 40 "дум" на різні теми, наприклад, про окупацію, про природу, про досвід... Їхні сенси для глядачів втілюють роботи українських мистців. Експозиційне рішення проєкту об'єднало три компоненти — візуальне мистецтво, музику і тексти.


фрагмент експозиції виставкового проєкту "Думи" у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків,

фото — Тетяна Буняк


Подивитися на “Думи” в Музеї Корсаків можна буде впродовж кількох місяців. Більше про виставку читайте у нашому репортажі з відкриття.ЮВІЛЕЙ НЕБАЙДУЖОСТІ

Національний центр "Український Дім"


Виставка "Ювілей небайдужості" присвячена 30-річчю створення національного центру "Український Дім".


Споруда, зведена 1982 року як музей Леніна, довгий час символізувала складне і суперечливе минуле, отримане Україною у спадок від комуністичного режиму. Три десятиліття тому ця модерністська будівля за адресою Хрещатик, 2 стала "Українським Домом".


інтер'єри "Українського Дому", фото — Національний центр "Український Дім"За ці роки Український Дім пройшов чимало випробувань, побував в епіцентрі двох революцій, тут відбувалися міжнародні та державницькі заходи за участі президентів та високих іноземних делегацій, масштабні та престижні культурно-мистецькі акції, ця будівля вітала знаменитих діячів, політиків, митців, ставала оселею для протестувальників і потерпала від безчинства «Беркуту» у часи суспільних зрушень.


фрагмент експозиції виставкового проєкту "Ювілей небайдужості" в "Українському Домі" (Київ),

фото — Національний центр "Український Дім"


Виставковий проєкт “Ювілей небайдужості” пропонує своєрідний екскурс культурним життям років незалежності через події, що відбувалися в "Українському Домі", і представить знакові імена та твори українського класичного і сучасного мистецтва у фрагментах обраних проєктів, фото та відеодокументації, текстах. Ми також опублікували добірку творів, на які варто звернути увагу глядачам на виставковому проєкті "Ювілей небайдужості", на думку мистецтвознавиці Тетяни Волошиної.МАСШТАБ ЧАСУ. ЮРІЙ СОЛОМКО

Національний музей "Київська картинна галерея"


У центрі робіт Юрія Соломка — поєднання Всесвіту і Землі у вигляді мап та світу в людському вимірі. Однією з головних частин виставки є великий зал присвячений російсько-українській війні (2014 – 2023 рр.). Роботи розділу — результат образного осмислення художником російсько-української війни. Він рефлексує, шукає образи, які б відображали його думки. Так, наприклад, він перетворює La Danse Анрі Матісса на танець смерті, що зображений на тлі сучасної України.


робота "Танець смерті" Юрія Соломка (фото 1) та монтаж виставкового проєкту "Масштаб часу" в "Київській картинній галереї" (фото 2-3),

фото — Національний музей "Київська картинна галерея"


Загалом провідною темою робіт художника є людина з її щоденною працею, турботами, любов'ю та смертю до планетарних розмірів. В експозиції представлені роботи, створені в Україні в передвоєнний і воєнний час.ЛЮДЯМ НА РАДІСТЬ. МАРІЯ ПРИМАЧЕНКО

Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Київ


В Національному музеї українського народного декоративного мистецтва триває виставка творів Марії Примаченко «Людям на радість».


робота "Слава України" (1965) Марії Примаченко з експозиції виставки "Людям на радість", колекція Національного музею українського народного декоративного мистецтва


Роботи представлені на виставці написані художницею впродовж 1960-х рр. У цей час в житті та мистецтві Марії Оксентіївни розпочався новий етап. Це був період не тільки творчих знахідок та новацій, але й активного творчого життя. 1960 року Спілка художників України делегувала її на з’їзд художників СРСР до Москви, цього ж року Марію Примаченко нагородили орденом "Знак Пошани". У рідному селі майстриня організувала невелику дитячу художню студію. Більше про цю виставку читайте в окремому матеріалі на нашому сайті.


Виставка триватиме до 31 травня.
100 ІМЕН: МИСТЕЦЬКА КОЛЕКЦІЯ СТЕПАНА ДАВИМУКИ

Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького


У виставкових залах Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького триває виставка творів українського мистецтва кінця XIX - ХХ ст. з приватної колекції Степана Давимуки. До експозиції увійшло близько 200 художніх робіт знаних українських митців та мисткинь, зокрема Романа Сельського, Леопольда Левицького, Петра Холодного, Володимира Патика, Любомира Медвідя, Олега Мінька, Богдана Сороки, Андрія Бокотея, Михайла Демцю, Володимира Риботицького та багатьох інших.


фрагмент експозиції виставкового проєкту “100 імен: колекція Степана Давимуки” в Національному музеї ім. Андрея Шептицького (Львів), фото — Національний музей ім. Андрея ШептицькогоОкремий розлогий розділ виставки “100 імен: колекція Степана Давимуки” укладено з робіт представників Закарпатської школи живопису: засновників ужгородської художньої школи Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі, а також їхніх учнів і послідовників Андрія Коцки, Адальберта Борецького, Василя Бурча, Василя Габди, Юрія Герца та Едіти Медвецької.


представлена на виставці “100 імен: колекція Степана Давимуки” робота Едіти Медвецької-Лутак "Біля криниці" (1970-ті рр.), світлина надана Національним музеєм ім. Андрея Шептицького


Виставка триватиме до 18 травня.
Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art DigestМатеріал: Ія Степанюк


Comments


bottom of page