top of page

ОРАНЖЕРЕЯ В ТАНКУ, СИБІР З РУШНИКІВ: НОВА ВИСТАВКА У МУЗЕЇ СУЧАСНОГО МИСТЕЦТВА КОРСАКІВ

Думати, рефлексувати та створювати свої сенси пропонує відвідувачам нова виставка “Думи” у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків (МСУМК), що у Луцьку. Проєкт представив художні твори від 43 українських митців, а частину кураторських текстів згенерував чат GPT.


фрагмент експозиції виставкового проєкту "Думи" у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків,

фото — Тетяна Буняк


“Думи — це давній жанр українського фольклору. В думах співалося про події з життя козаків. У наших же "Думах" ми теж говоримо про буденність, але вже сучасну, однак від цього вона не стає менш цінною”, — кажуть в музеї. У виставковому просторі розмістили 40 "дум" на різні теми, наприклад, про окупацію, про природу, про досвід... Їхні сенси для глядачів втілюють роботи українських мистців.


"Можливо, автори вкладали у ці роботи зовсім інші сенси, але чим більше робота має сенсів, тим глибшою, змістовнішою вона є. Ми вклали у них свої сенси", — пояснює куратор Віктор Корсак

Експозиційне рішення проєкту об'єднало три компоненти — візуальне мистецтво, музику і тексти. "Мистецтво, зокрема візуальний ряд, створює конфлікт і очищає нашу свідомість, дає можливість до усіляких інсайтів, — розповідає про концепцію виставки куратор. — Ми хочемо, аби ці три компоненти викликали рефлексії у людей, і кожен шукав свої відповіді на питання, які порушує проєкт, — про життя, про смерть, про совість, про історію...".


фрагменти експозиції з роботами "Білий букет" Олександра Дубовика, "Юрій Змієборець" Миколи Молчана (фото 1), "Родина" Емми Андієвської (фото 2), проєкт "Хроніка" Дзвіні Подляшецької, скульптури "Портрет дружини" та "Автопортрет"

Максима Засикалова (фото 3)


Центральним експонатом виставки є артоб’єкт “Зимове садівництво” — дерев'яна скульптура танка в натуральну величину з оранжереєю всередині. Мистецький об’єкт створив український художник Сергій Григорян. Каркас танка зроблений з дерева та обтягнутий прозорою плівкою. Всередині нього митець помістив різні зелені кімнатні рослини.


Танк вже встигли охрестити першим виготовленим в Україні “Леопардом”

фрагмент експозиції з роботою "Зимове садівництво" Сергія Григоряна


Мистецький об'єкт демонструє ідею протистояння двох типів мислення: землеробського (українського) та кочівницького (російського). Танк — це зброя для війни, але зроблений з дерева, яке здавна є основним матеріалом для знарядь праці землеробів, тобто це така собі гра в імітацію військових процесів.


"Цей об'єкт вивчає ілюзорність, імітацію. Ми всі знаходимося у відносній безпеці: тут і зараз, але ця безпека є відносною. І там у майбутньому, в будь-який момент, може статися катастрофа. Вона відбудеться все одно, хочемо ми цього, чи ні. Ми маємо підготуватися до цього. Якщо ми будемо підготовані, то ця катастрофа може стати набагато меншою. Тобто не займаймося імітацією, а тверезо дивімося на речі. Така метафора", – пояснив автор.


Інша робота, що одразу привертає увагу, — “Сибір” Микити Шаленого. Здалеку вона нагадує ялинковий ліс різних зелених відтінків. Інсталяція створена з безлічі китайських рушників, які ілюструють несправедливу окупацію цих територій росіянами ще у XVI столітті.


фрагмент експозиції з роботою "Сибір" Микити ШаленогоВіктор Корсак, фундатор МСУМК та куратор проєкту "Думи", представив тут й дві свої інсталяції. Одна з них у вигляді корту для бадмінтону з двома гравцями — Китаєм та США. Робота показує бінарність світу. “Соціуми, які не є полюсами у певний період історії, як воланчики у бадмінтоні вимушені рухатися за визначеними правилами, за вказаними траєкторіями та у напрямках, які задають полюси”, — пояснює куратор.


Інша інсталяція Віктора Корсака — “Гносеогенез” говорить про мораль, шлях від людини до надлюдини, веде глядача стежками Ніцше.


фрагменти експозиції з роботами Віктора Корсака "“Гносеогенез” (фото 1) та "Бінарність" (фото 2,3)"Думи" — частина іншого масштабного проєкту “Космогонія”, реалізація якого зараз триває у просторі МСУМК. “Космогонія” передбачає створення найбільшої у світі картини (2000 кв. м) українським художником Петром Антипом, що по суті стане й найбільшим світовим перформансом, адже процес триватиме 18 місяців.


“Космогонія” передбачає створення українським художником Петром Антипом найбільшої у світі картини

фрагмент масштабного проєкту “Космогонія”, процес створення якого триватиме 18 місяцівПодивитися на “Думи” в Музеї Корсаків можна буде впродовж кількох місяців. Він знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Карбишева, 1. Раніше ми також писали про спільний проєкт художників Даніка Манжоса та Романа Мініна «Пошук слів», який знаменував повноцінне відновлення роботи у МСУМК після повномасштабного вторгнення.Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art DigestМатеріал: Ія Степанюк

Comments


bottom of page