top of page

АГЕНТ "ХУДОЖНИК": БІОГРАФІЧНУ КНИГУ ПРО МИКОЛУ ГЛУЩЕНКА ПРЕЗЕНТУВАЛИ У ЛЬВОВІ

Днями у Львівському муніципальному мистецькому центрі відбулася презентація книги Катерини Лебедєвої "Микола Глущенко — художник і шпигун". Це видання — перша вичерпна біографія одного з найвідоміших українських митців, яка водночас пропонує новий погляд на історію українського мистецтва XX століття.


на презентації книги Катерини Лебедєвої "Микола Глущенко — художник і шпигун" у Львівському муніципальному мистецькому центрі, фото — Іван СтаніславськийКнигу у лютому 2022 року видав харківський видавець Олександр Савчук. Серія презентацій мала відбутися у різних містах України ще рік тому, але тоді на заваді стала війна. Весною 2023, майже з річною затримкою, Катерина Лебедєва таки рушила у тур Україною, в якому презентує свою нову книгу "Микола Глущенко — художник і шпигун". Зустрічі з читачами вже відбулися у Києві, Хмельницькому та Львові; на черзі — Одеса.


"Коли починаєш цікавитися історією українського мистецтва XX століття, то саме постать Миколи Глущенка виходить на одне з перших місць через свою загадковість, пов'язану зі шпигунською роботою, — каже пані Лебедєва. — Про це було відомо вже досить давно, але сталося так, що саме моя книга вперше розповідає про це детально".


коли починаєш цікавитися історією українського мистецтва XX століття, то саме постать Миколи Глущенка виходить на одне з перших місць через свою загадковість, пов'язану зі шпигунською роботою

Катерина Лебедєва, авторка книги "Микола Глущенко — художник і шпигун", фото — Іван СтаніславськийНавіть обкладинка книги передає дуальність особистості головного героя. На ній бачимо фотопортрет Миколи Глущенка поруч з живописним автопортретом митця 1923 року. Біографічний роман заснований на публікаціях та секретних матеріалах з Галузевого державного Архіву СБУ й розповідях тих, хто особисто знав Миколу Петровича.


Вже коли книга була майже дописана, Катерина Лебедєва познайомилася з родичем Миколи Глущенка — онуком сестри митця. Спеціально для цього видання він надав світлини з сімейного архіву, які доповнили та збагатили наратив книги.


Микола Глущенко (1901—1977) потрапив у вир громадянської війни 1918 року й опинився в Берліні. У цей час познайомився з-поміж інших з Володимиром Винниченком та Олександром Довженком. У 1921 році вступив до Берлінського університету мистецтв і на момент його закінчення став відомим у Європі художником. На початку 1925 року переїхав до Парижа. Там 1931 року Глущенка завербувала розвідка СРСР. Шпигуном він буде до кінця життя: спочатку доповідатиме як "Художник", після переїзду до Києва 1944 року — як "Ярема".

1931 року Глущенка завербувала розвідка СРСР. Шпигуном він буде до кінця життя: спочатку доповідатиме як "Художник", після переїзду до Києва 1944 року — як "Ярема"

на презентації книги Катерини Лебедєвої "Микола Глущенко — художник і шпигун" у Львівському муніципальному мистецькому центрі, фото — Іван СтаніславськийМикола Глущенко вів подвійне життя: успішний художник, душа компанії та спостережливий і відвертий розвідник. Захоплював жінок і багато мандрував. Він був ні на кого не схожий. Елегантний і загадковий, водночас просякнутий радянською ідеологією. Історія його життя руйнує стереотипи. Проте доля Глущенка не була легкою.


"Життя Миколи Глущенка було динамічним, сповненим людей і подій історичного значення. Дух захоплює, коли уявити усі його пригоди разом, — каже Катерина Лебедєва. — Саме про це моя книга"


Книга "Микола Глущенко — художник і шпигун" — частина комплексного дослідницького проєкту присвяченого митцю. В його межах було також створено сайт глущенко.top, де читачі мають змогу ознайомитися з уривками з книги, переглянути файли справи Глущенка з Галузевого державного архіву Служби безпеки України, роздивитися художні твори митця й отримати багато інших приємних бонусів.сторінки сайту глущенко.top"Микола Глущенко — художник і шпигун" — вже друга книга Катерини Лебедєвої. 2020 року вийшов друком її перший історичний роман 22: Містичний випадок на Вознесенському узвозі у Києві, головним героєм якого став митець Лесь Лозовський. Катерина Лебедєва — дослідниця, письменниця, журналістка, кураторка Бібліотеки українського мистецтва (з 2014 року), працювала упорядницею приватних колекцій книг і мистецтва. Придбати книгу "Микола Глущенко — художник і шпигун" можна онлайн, а у Львові — у "Книгарні на Федорова" (вул. Івана Федорова, 4).Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest
Матеріал: Ія Степанюк Фото: Іван Станіславський

Comments


bottom of page