top of page

Тривожні новини з Криму: окупанти готуються до вивозу музейних фондів з півострова

В Криму окупанти готують музейні фонди до "евакуації". Існує високий ризик, що найбільш цінні експонати опиняться на території Росії. Про це повідомив Херсонський художній музей з посиланням на інформацію, оприлюднену Центром Національного Спротиву (ЦНС).


розграбовані російськими окупантами фондосховища Херсонського художнього музею

розграбовані російськими окупантами фондосховища Херсонського художнього музею фото — Херсонський художній музей


Нагадаємо, що восени 2022 року, коли Херсон ще перебував під окупацією Росії, Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка був розграбований. З 31 жовтня по 3 листопада окупанти винесли з музею твори мистецтва й оргтехніку, які відправили до окупованого Криму.


Вже 5 листопада у Херсонському художньому музеї повідомили, що їхні експонати приїхали до Центрального музею Тавриди у Сімферополі. "На фурі без номерів. А вранці у четвер привезли ще дві фури культурних цінностей із Херсона. Сумнівів немає, ми вже впізнали картини з музейної колекції" — розповіли музейники.


7 листопада 2022 Херсонський музей оприлюднив першу частину переліку вкрадених робіт, які вдалося ідентифікувати по фото з сімферопольського музею. Серед них "Хати на заході сонця" П. Соколова, "Пейзаж Парижа" Михайла Андрієнка-Нечитайла, "Осіння пора" Георгія Курнакова, "Гладіолуси" Леоніда Чичкана, "Ланка" Гаврила Глюка.


Відтоді співробітники Херсонського художнього музею регулярно публікують списки викрадених творів своєї збірки, ідентифікація яких відбувається OSINT методом. Опізнати вдається порівняно невелику кількість експонатів, адже з музею було викрадено понад 10 тисяч творів мистецтва. Ймовірно, більшість з них зараз перебувають у Криму.предмети колекції Херсонського художнього музею завантажили та вивезли з у супроводі озброєних автоматами людей у цивільному, жовтень-листопад 2022

предмети колекції Херсонського художнього музею завантажили та вивезли з у супроводі озброєних автоматами людей у цивільному, жовтень-листопад 2022 фото Херсонського художнього музею


співробітники Херсонського художнього музею регулярно публікують списки викрадених творів своєї збірки, ідентифікація яких відбувається OSINT методом

співробітники Херсонського художнього музею регулярно публікують списки викрадених творів своєї збірки, ідентифікація яких відбувається OSINT методом фото — Херсонський художній музей


31 травня 2024 року департамент окупаційної адміністрації Криму, відповідальний за історичні артефакти та об’єкти культури на півострові, наказав підлеглим установам готувати музейні цінності до "евакуації". Про це свідчить лист "мінкульту республіки Крим" на адресу керівників музейних установ півострова. Даний документ оприлюднив Центр Національного Спротиву.


"Причини та місця ймовірного вивезення цінностей у документі не вказують, але існує високий ризик, що найбільш вартісні екземпляри перевезуть з Криму на міжнародно визнану територію рф", йдеться в матеріалі ЦНС.


У документі, який передано в розпорядження ЦНС, напряму йдеться про необхідність уточнити перелік "місць евакуації цінностей" на випадок катастроф або воєнних дій. Важливо, що перелік таких місць, згідно з російськими законами, мав бути затверджений уже давно, але уточнити інформацію просять через новий "лист мінкульту рф". Адміністраціям музеїв надано час на відповідь до 1 липня цього року.


Ще один пункт із листа свідчить, що принаймні частину пам’яток культури та історії вивозитимуть саме за межі півострова.


лист "мінкульту" республіки Крим на адресу керівників музейних установ півострова документ оприлюднено Центром Національного Спротиву


лист "мінкульту" республіки Крим на адресу керівників музейних установ півострова документ оприлюднено Центром Національного Спротиву


Згаданий лист "мінкульту" РФ, який змусив окупаційну адміністрацію звертатися до музейників, також є у розпорядженні ЦНС, але наразі його не публікують через наявність чутливої інформації.


"З нього (листа Міністерства культури РФ) випливає, що росіяни намагаються пришвидшити процеси типологізації та оцінки музейних артефактів у Криму. Музейники в Криму створюють електронні реєстри творів мистецтва та пам’яток історії та передають інформацію до електронного музейного фонду рф. 

За старою російською традицією москва готується до пограбування кримських музеїв та вивезення найцінніших експонатів, коли росіянам прийде час покинути Крим", — зазначили в ЦНС.


Восени 2022 року Міністерство культури та інформаційної політики України (МКІП) повідомило, що російська влада під приводом "евакуації" може пограбувати кримські музеї та установи інших тимчасово окупованих територій України. Відбуватися ці процеси мали згідно "плану зовнішньої евакуації" з музеїв АР Крим на територію РФ, який передбачав першочергове вивезення найбільш цінних предметів, зокрема, археологічних знахідок з коштовних металів.


Після появи інформації про так званий "план евакуації" кримських музеїв, МКІП звернулося до ЮНЕСКО та усіх міжнародних партнерів із закликом не допустити чергового порушення міжнародного права державою-агресором, відмовитися від співпраці з російськими музеями та іншими установами, вживати заходів з протидії нелегальному трафіку культурних цінностей та легалізації державою-агресором незаконно привласнених цінностей, зокрема, під приводом виставок з фондів російських музеїв чи з розкопок на окупованих Росією територіях, вчинених після 2013 року.


Пункт про співпрацю "під приводом виставок з фондів російських музеїв" особливо актуальний, адже після анексії Криму, Росія "внесла" колекції кримських музеїв до свого державного музейного фонду. Тому міжнародні російські культурні проєкти можуть бути спрямовані не лише на захоплення культурного простору ("культурна спецоперація", за словами директора Ермітажу М. Пьотровського), а й на легалізацію злочинних рішень нинішнього політичного режиму Росії.


Грабунок або знищення історичних і культурних об’єктів та пам’яток на окупованих Росією українських територіях виведено на системний рівень, слушно зауважує ЦНС. Вже на цей момент у російських музеях зберігають тисячі артефактів українського походження.Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest

Матеріал: Ія Степанюк
Підтримайте Естет Газету на платформі Patreon чи Buy me a Coffee. Ваші донати — додаткова та дуже важлива підтримка для нашого незалежного медіа.

Comments


bottom of page