top of page

"ЕВАКУАЦІЯ" КРИМСЬКИХ МУЗЕЇВ НА ТЕРИТОРІЮ РФ — НОВИЙ ЗЛОЧИН ПРОТИ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ

Російська влада під приводом «евакуації» може пограбувати кримські музеї та установи інших тимчасово окупованих територій України, повідомили напередодні у Міністерстві Культури та Інформаційної

Політики України (МКІП). У Міністерстві кажуть, що відповідний план «зовнішньої евакуації» з музеїв АР Крим на територію РФ передбачає першочергове вивезення найбільш цінних предметів, зокрема, археологічних знахідок з коштовних металів.


експонати виставки «Крим: золото і секрети Чорного моря» в музеї Аллард Пірсона в Амстердамі, 2014 Фото - Monique Kooijmans/Allard Pierson Museum

Таке масове вивезення російськими окупантами культурних цінностей з території України буде співмірним з пограбуванням музеїв під час Другої світової війни, вважають в МКІП. Дії РФ будуть порушенням міжнародного права, зокрема статті 56 Положення про закони й звичаї війни на суходолі 1907 року. Ця конвенція досі є чинною й обов’язковою для України та Росії. Країна-агресор є також учасницею Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року (Гаазької конвенції).


Проте вже зараз очевидним є те, що міжнародне право не стало перепоною ні для керівників РФ, ні для представників російських музеїв та дослідницьких установ, які приймають у свої фонди "евакуйовані", а фактично вкрадені в Україні, пам'ятки мистецтва. Протягом самого лише ХХ століття Росія різними шляхами привласнила чимало цінностей з території України, які зрештою опинилися в найбільших російських музеях. А після анексії Криму «зарахувала» колекції кримських музеїв до свого державного музейного фонду.


Після появи інформації про план т. зв. "евакуації" кримських музеїв МКІП звернулося до ЮНЕСКО та усіх міжнародних партнерів із закликом не допустити чергового порушення міжнародного права державою-агресором, відмовитися від співпраці з російськими музеями та іншими установами, вживати заходів з протидії нелегальному трафіку культурних цінностей та легалізації державою-агресором незаконно привласнених цінностей, зокрема, під приводом виставок з фондів російських музеїв чи з розкопок на окупованих Росією територіях, вчинених після 2013 року.


Російські культурні проєкти можуть бути спрямовані не лише на захоплення культурного простору («культурна спецоперація», за словами директора Ермітажу М. Пьотровського), а й на легалізацію злочинних рішень нинішнього політичного режиму Росії.


експонати виставки «Крим: золото і секрети Чорного моря» в музеї Аллард Пірсона в Амстердамі, 2014 Фото - Monique Kooijmans/Allard Pierson Museum

У Міністерстві також нагадали, що за даними звітів про діяльність музеїв за 2013 рік кількість музейних предметів державної частини Музейного фонду України, що залишилися в музейних закладах, розташованих на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя складала приблизно 1 млн 200 тис. од. На території півострова Крим діяли 26 музеїв та 5 історико-культурних заповідників державної та комунальної форми власності (зі статусом юридичних осіб). 29 юридичних осіб, зареєстрованих за адресами українських музейних закладів Криму після 20 лютого 2014 року, незаконно використовують у своїй діяльності музейні зібрання, які до початку тимчасової окупації України 20 лютого 2014 року постійно зберігалися у закладах культури України й відповідно до Закону України «Про музеї та музейну справу» належать до державної частини Музейного фонду України. Раніше ми також писали про знищення і грабунок маріупольського Центру сучасного мистецтва та культури ім. Куїнджі та про руйнування мозаїчних панно "Дерево життя" та "Боривітер", які 1967 року у Маріуполі, які створила бригада монументалістів на чолі з Аллою Горською та Віктором Зарецьким.


Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest

Фото: Monique Kooijmans/Allard Pierson Museum Матеріал: Ія Степанюк


Comments


bottom of page