top of page

ЮНЕСКО ГОТУЄ ФАХІВЦІВ ДЛЯ БОРОТЬБИ З "ЧОРНИМ" ТРАФІКОМ УКРАЇНСЬКИХ ТВОРІВ МИСТЕЦТВА

ЮНЕСКО запустила спеціальний навчальний курс для співробітників правоохоронних та судових органів із країн, що межують з Україною, аби навчити їх ефективно боротися з незаконним обігом українських мистецьких артефактів.


розграбовані російськими окупантами фондосховища Херсонського художнього музею. Фото - Херсонський художній музей


На семінарі, організованому в партнерстві з Національним інститутом культурної спадщини Польщі, який проходив 18-20 січня 2023 у Варшаві, правоохоронці та працівники судів з Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії, Молдови та України навчалися оперативно виявляти та надалі запобігати незаконному трафіку творів мистецтва з України, які були викрадені з музеїв та приватних колекцій під час війни. У першому тренінгу взяло участь 35 осіб.


Нині відомо про ​щонайменше 240 об'єктів культури по всій території Україні, що були пошкоджені або знищені внаслідок дій російських окупантів. З інституційних та приватних збірок викрадено понад 15 000 творів образотворчого мистецтва та інших мистецьких артефактів. Найбільших втрат зазнали, ймовірно, Луганська, Донецька, Херсонська та Запорізька області, території яких досі частково окуповані російськими військами. Так, зокрема, практично повністю було розграбовано збірку Херсонського художнього музею. «Херсонський художній музей розграбований російськими окупантами. Це по-їхньому називається "евакуація", а по-нашому, — мародерство під гаслами "збереження культурних цінностей"», — зазначалося у дописі на Facebook-сторінці музею. А у Мелітополі, місті, яке одним з перших опинилося в окупації, з місцевого музею було викрадено колекцію скіфського золота IV ст. до н.е..

спустошені російськими окупантами фондосховища Херсонського художнього музею. Фото - Херсонський художній музей

Враховуючи те, з якою легкістю награбовані твори мистецтва можуть опинитися на чорному ринку, ЮНЕСКО також допомагає складати списки пам’яток та об’єктів, зниклих з українських музеїв, культових споруд та археологічних заповідників. Адже існує ризик того, що шахраї будуть підробляти провенанс таких предметів і намагатися збувати їх на європейських артринках. Організація також планує серію тренінгів, щоб навчити потенційних покупців розпізнати викрадені в Україні артоб’єкти та, відповідно, не здійснювати щодо них жодних операцій.

Ми також писали, що Львівська національна галерея мистецтв ім. Бориса Возницького представила у Вільнюсі 33 зіркові художні роботи зі своєї колекції. До Литви твори з транспортували через територію Польщі у повній секретності та з озброєною охороною. Добірка творів, до якої увійшли полотна італійських, фламандських, німецьких, іспанських, австрійських та польських художників, має на меті повною мірою, зокрема хронологічно, географічно та стилістично, відобразити надбання музейної колекції ЛНГМ. також читайте: ГРАФІТІ БЕНКСІ У БОРОДЯНЦІ ТЕПЕР ПІД ЗАХИСНИМ СКЛОМ Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest Матеріал: Ія Степанюк Фото: Херсонський художній музей

Comments


bottom of page