Наїв та авангард, врятовані шедеври барокової скульптури та відеоарт з пейзажами українських міст, що потерпають від війни, — дедалі ширша міжнародна аудиторія продовжує знайомитися з українським мистецтвом. Усі закордонні артпроєкти демонструють як українці переживають війну, і як війна робить глибокий відбиток у мистецтві. Розповідаємо про сім абсолютно різних проєктів українських мисткинь та митців, які зараз відбуваються закордоном.
відвідувачі виставки "Українські соняшники", Тренто (Італія), фото - MART
УКРАЇНСЬКІ СОНЯШНИКИ
ТРЕНТО, ІТАЛІЯ
У приміщенні Палаццо делла Альбере в Тренто триває проєкт "Українські соняшники", на якому представлено 60 картин Марії Примаченко з колекції Національного музею імені Тараса Шевченка, що в Києві. Марію Примаченко називають “повелителькою наїву” та найбільш впізнаваною українською мисткинею закордоном. Марія Оксентіївна — художниця-самоук, геніальністю творів якої захоплювалися далеко за межами України навіть попри радянську залізну завісу, за якою їй довелося прожити усе життя. Радянська преса називала її «молодою колгоспною художницею з сонячно-радісної України», нівелюючи реальну глибину і дуальність картин мисткині.
фрагменти експозиції "Українські соняшники", що триває у приміщенні Палаццо делла Альбере в Тренто, відділі Музею сучасного та новітнього мистецтва (MART), фото - MART
Експозиція в італійському MART зібрала знакові художні твори Примаченко — строкаті натюрморти, сюжетні картини та, напевне, найбільш улюблені серед публіки зображення химерних звірів.
Виставка триватиме до 4 червня.
МУЗИ НЕ МОВЧАТЬ
КОПЕНГАГЕН, ДАНІЯ
фрагмент експозиції "Музи не мовчать", фото - Ukraine House in Denmark
Вкінці лютого у Копенгагені відкрилася нова культурна інституція — Український Дім у Данії. Свою діяльність культурний центр розпочав виставковим проєктом «Музи не мовчать» про українське мистецтво воєнного часу.
Назва проєкту натхнення відомим висловом: "Коли лунають гармати, музи мовчать", виставка демонструє, що українська культура доводить протилежне.
Проєкт об'єднав роботи понад півсотні художників з усієї України. Усі вони були створені під час війни. Влітку 2022 виставка «Музи не мовчать» демонструвалася у Львові, тепер проєкт може побачити широка європейська аудиторія.
Виставка в Українському Домі в Данії триватиме до 21 травня.
ЕКСПРЕСІЯ: ЛЬВІВСЬКА СКУЛЬПТУРА РОКОКО КОРОЛІВСЬКИЙ ЗАМОК НА ВАВЕЛІ
КРАКІВ, ПОЛЬЩА
фрагмент експозиції "Експресія: львівська скульптура рококо" у Королівському замку на Вавелі, фото 1 - Zamek Królewski na Wawelu; фрагменти скульптур Йоанна Ґеорґа Пінзеля, фото 2-3 - Andrzej Betlej
У величних королівських палатах Вавеля триває виставка барокової скульптури українського скульптора Йоанна Ґеорґа Пінзеля. Більшість творів, які експонуватимуться в межах проєкту, — роботи майстра з колекції Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького.
Представлені поліхромні та позолочені скульптури походять із костелу Всіх Святих у селищі Годовиця, розташованого неподалік Львова. У 1946 році радянська влада примусово виселила польську громаду з території села, а 1961 року костел повністю закрили. Тоді Львівська картинна галерея перевезла та прийняла на зберігання більшість скульптурних композицій Йоанна Ґеорґа Пінзеля. Починаючи з 1990-х рр. врятовані з годовицького храму скульптури експонувалися у Музеї Йоанна Ґеорґа Пінзеля у Львові.
фрагмент експозиції "Експресія: львівська скульптура рококо" у Королівському замку на Вавелі,
фото - Zamek Królewski na Wawelu
Авраам, Самсон, Діва Марія, Святий Йоанн, Ісус Христос, ангели — перед відвідувачами виставкового проєкту розгортається драматичне дійство скульптурної пластики з серії емоційних біблійних сцен. Експозицію розмістили у двох залах. Їхній простір наче імітує інтер’єр камерного костелу, можливо, того самого в Годовиці, звідки були врятовані скульптури.
Виставка триватиме до 22 жовтня 2023 року.
ФУТУРОМАРЕННЯ: УКРАЇНА І АВАНГАРД
KUMU
ТАЛЛІНН, ЕСТОНІЯ
відвідувачка виставки "Футуромарення" роздивляється роботи Олександри Екстер та Казимира Малевича,
фото - KUMU
Назва може здатися читачам знайомою, адже однойменний проєкт відбувався 2021 року у київському Мистецькому Арсеналі, але до Таллінна українські організатори привезли нову версію "Футуромарення".
Експозиція складається з понад 100 оригінальних робіт — картин і малюнків, зразків графічного оформлення книжок й плакатів, театральних костюмів і декорацій, а також історичних фотографій та відеоматеріалів. Крім того, в експозиції виставки представлені сучасні реконструкції, виконані в техніці вишивки, 3D-моделі, а також дві мультимедійні інсталяції, які допоможуть відвідувачам зрозуміти феномен авангарду в Україні не лише в історичному, а й у сучасному контексті.
відвідувачка виставки "Футуромарення" роздивляється роботу "Час" Давида Бурлюка, фото - KUMU
Проєкт "Футуромарення: Україна і авангард" триватиме у талліннському Художньому музеї KUMU до 10 вересня 2023 року.
КАЛЕЙДОСКОП ІСТОРІЙ. УКРАЇНСЬКЕ МИСТЕЦТВО 1912-2023
АЛЬБЕРТІНУМ ДЕРЖАВНИХ ХУДОЖНІХ ЗІБРАНЬ ДРЕЗДЕНА
ДРЕЗДЕН, НІМЕЧЧИНА
монтаж виставки “Калейдоскоп історій. Українське мистецтво 1912-2023” у дрезденському Альбертінумі, працівники музею оглядають роботу "Лебеді" Тетяни Яблонської з колекції NAMU, фото - NAMU
Попри те, що двері найбільших українських музеїв зараз зачинені для відвідувачів, їхні команди активно працюють над промоцією українського мистецтва у світі. Не встиг завершитися гучний виставковий проєкт присвячений українському модернізму, що тривав у Національному музеї Тіссен-Борнеміса, що у Мадриді, як ми дізнаємося про відкриття нової виставки у дрезденському Альбертінумі.
Проєкт “Калейдоскоп історій. Українське мистецтво 1912-2023” представить глядачам живопис, скульптуру, фотографію, інсталяцію, відео, графіку близько 50 українських художників і художниць. Твори зі своїх колекцій надали Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Національний художній музей України, Одеський художній музей, Stedley Art Foundation, Фонд родини Марії Примаченко, Довженко-Центр та ГО "Музей сучасного мистецтва". Експозицію також доповнять експонати з Art Collection Telekom і Артотеки Німецького Бундестаґу. Ця підбірка представить модерне та сучасне мистецтво з України, а також дозволить скласти уявлення про бурхливе минуле і сьогодення нашої країни.
монтаж виставки “Калейдоскоп історій. Українське мистецтво 1912-2023” у дрезденському Альбертінумі, працівники музею оглядають роботу "Хай живе 8 березня!" Оксани Павленко з колекції NAMU, фото - NAMU
На вистаці “Калейдоскоп історій. Українське мистецтво 1912-2023” у Дрездені відвідувачі зможуть побачити живопис Віктора Пальмова, Тетяни Яблонської, Катерина Білокур, Ганни Собачко-Шостак, Марії Примаченко, графіку Василя Єрмилова та багато інших робіт.
Виставка триватиме до 10 вересня 2023 року.
ІНСТАЛЯЦІЯ “ІЗЮМ-ЛІВЕРПУЛЬ” КАТІ БУЧАЦЬКОЇ
КАТЕДРАЛЬНИЙ СОБОР ЛІВЕРПУЛЯ
ЛІВЕРПУЛЬ, АНГЛІЯ
мисткиня Катя Бучацька та її інсталяція "Ізюм-Ліверпуль" у катедральному соборі Ліверпуля, фото - visit Liverpool
Проєкт української художниці Каті Бучацької "Ізюм — Ліверпуль" відтворює подорож українців, які евакуювались зі сходу України, рятуючись від війни. Для іноземців — це можливість побачити на власні очі, відчути та зрозуміти, що саме переживали українці, які полишали свої домівки після початку повномасштабного вторгнення росії.
Проєкт формують 12 відеоекранів, на яких транслюється український ландшафт під час руху потяга маршрутом “Ізюм — Харків — Полтава — Миргород — Лубни — Київ — Фастів — Козятин — Вінниця — Хмельницький — Тернопіль — Красне — Львів — пункт перетину українсько-польського кордону”.
Проєкт реалізовано спеціально до пісенного конкурсу "Євробачення — 2023", який незабаром відбудеться у Ліверпулі. Згідно з правилами конкурсу, після перемоги на ньому українського гурту KALUSH торік, він мав би відбуватися в Україні, але через війну це стало неможливим.
Інсталяцію "Ізюм-Ліверпуль" презентували у міському катедральному соборі Ліверпуля 1 травня, там вона буде доступною для огляду до 19 травня.
FROM 1914 TILL UKRAINE
KUNSTMUSEUM STUTTGART
ШТУТГАРТ, НІМЕЧЧИНА
експозиція виставкового проєкту "From 1914 till Ukraine" у Художньому музеї Штутгарта, фотограф - Gerald Ulman
На тлі тривалої війни, яку веде Росія проти України, проєкт пропонує дискусію щодо століття великих війн у Європі та її майбутнього. Виставка представляє діалог між роботами німецького митця Отто Дікса та творами сучасних українських художників та художниць, зокрема Андрія Сагайдаковського, Каті Бучацької, Дениса Саліванова, Максима Іванова, Івана Скорини та інших.
Художній музей Штутгарта відомий своїм зібранням робіт Отто Дікса — знакового німецького живописця і графіка 20-го століття, що першим відобразив жах, у який війна занурює суспільство. На запрошення штутгартського музею українська платформа культури пам'яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво на чолі з кураторками Катериною Семенюк та Оксаною Довгополовою розробила концепцію проєкту-інтервенції у простір постійної експозиції. В залах Großstadt (Мегаполіс) та Krieg (Війна), де експонувалися твори Отто Дікса періоду Першої та Другої світових війн, інтегрували роботи сучасних українських митців.
Проєкт триватиме до 23 липня.
Раніше ми також писали про те, що у постійній експозиції іншого штутгартського музею — Staatsgalerie, з’явилася ще одна скульптура Олександра Архипенка. Донедавна тут була представлена лише одна його робота — «Плоский торс» у мармурі, зараз відвідувачі можуть оглянути ще одну роботу українського скульптора — також «Плоский торс», але вже у бронзі.
також читайте: "НЕ РОСІЙСЬКІ" — ЩО САМЕ ЗМІНИЛОСЯ У КОМУНІКАЦІЇ МУЗЕЮ СТЕДЕЛЕК ЩОДО МАЛЕВИЧА ТА АВАНГАРДУ
Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest
Матеріал: Ія Степанюк
Фото: MART, Ukraine House in Denmark, Andrzej Betlej (Краківський королівський замок на Вавелі/Zamek Królewski na Wawelu), KUMU, NAMU, visitLiverpool, Gerald Ulmann (Художній музей Штутгарта/Kunstmuseum Stuttgart)
Comentarios