top of page

Поглянути в обличчя Криму на виставці Пустовойта у NAMU

  • mailforiya
  • 5 годин тому
  • Читати 2 хв

Сергій Пустовійт (1945—1992) назвав свій живопис "містичним реалізмом"; помер — як і батько, бойчукіст Гаврило Пустовійт — у віці 47 років. У Києві відкрилася виставка цього важливого для історії мистецтва художника. У травні Сергію Пустовойту виповнилося б вісімдесят, але він помер у Бахчисараї 33 роки тому. 


"Будинок Волошина. Тераса", 1991. Сергій Пустовійт. Робота експонується на виставці "Перед лицем Криму" фото — NAMU


Крим був головним героєм розкішних полотен Сергія Гавриловича. Підлітком він потрапив туди на археологічні розкопки та закохався у місце.


Пустовійт зростав у будинку на вулиці Паньківській у Києві, де пізніше відкрився і зараз знаходиться Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського. У середині XX століття там ще були комунальні квартири. В одній із них жила археологиня Марія Вязьмітіна, яка і зацікавила юного сусіда Сергія міфами та легендами Криму. Згодом він познайомився з Марією, дружиною митця Максиміліана Волошина. Дві картини з дев'яти, представлених на виставці у NAMU, — це краєвиди з будинку Волошина у Криму. 

Усі роботи створені наприкінці 1980 — початку 1990-х років. 


робота Сергія Пустовойта на виставці "Перед лицем Криму" фото — Катерина Лебедєва

"Будинок Волошина. Балкон", 1992. Сергій Пустовійт. Робота експонується на виставці "Перед лицем Криму" світлина - NAMU


робота Сергія Пустовойта на виставці "Перед лицем Криму" фото — Катерина Лебедєва


Живопис Пустовойта суголосний світовим тенденціям свого часу, хоча і з'явився у СРСР. У всесвіті Пустовойта відсутнє радянське, натомість є вайб паралельної реальності. Круто і захоплює. 


"Це не лише візуальна подорож у внутрішній світ митця, а й можливість доторкнутися до унікальної, містичної краси Криму, яку Сергій Пустовійт зумів зберегти у фарбах, світлі та тиші", — відзначають куратори. 


На виставці "Перед лицем Криму" представлені твори, передані на постійне зберігання Національному художньому музею Оленою Левіною (вдовою Пустовойта, яка зараз мешкає в Ізраїлі). Картини були передані у листопаді минулого року та реставровані музеєм. Переважно це пейзажі, а от у "Свідку" художник зобразив себе і друзів.


фрагмент експозиції виставки "Перед лицем Криму" фото — NAMU

фрагмент експозиції виставки "Перед лицем Криму" фото — NAMU


Сергій Пустовойт мав старшого брата-скульптора Георгія Пустовойта, спілкувався з колегами Сергієм Гетою, Дмитром Нагурним, Федором Тетяничем. За рік-два до смерті Сергій Гаврилович написав "Шаховий етюд", на якому можна впізнати Тетянича, легендарного Фрипулью, безкінечність! Невідомо, де зараз знаходиться ця картина. 


"Шаховий етюд" Сергія Пустовойта світлина — Катерина Лебедєва


Про інші виставки, які варто відвідати цієї весни у Києві, Львові, Дніпрі, Івано-Франківську та Луцьку читайте у нашій підбірці вернісажів квітня. Раніше ми також писали про те, що у Києві Мистецький арсенал стартував свій виставковий сезон 2025 року персональною виставкою “Світлячок” мисткині Анни Звягінцевої. Соло-проєкт продовжує програму, яку розпочали в інституції ще до повномасштабного вторгнення: репрезентація визначних імен у новітній історії українського мистецтва.







Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest




Матеріал: Катерина Лебедєва



Підтримайте Естет Газету на платформі Patreon. Ваші донати — додаткова та дуже важлива підтримка для нашого незалежного медіа


bottom of page