Виставковий календар першого тижня квітня видався доволі щільним: Маланка продовжує подорожувати Україною й нині переїхала з Києва до Львова, Музей Ханенків заповнив лакуни своїх експозиційних просторів сучасним мистецтвом, а Одеський художній гостинно приймає у своїх залах одразу дві виставки українських художників.
фрагмент експозиції виставки "Вівтар" Олександра Животкова в "Українському Домі",
фото — Національний центр "Український Дім"
Мистецький фронт, попри війну, не втрачає імпульсу. Ми підготували нову добірку подій, які можна відвідати вже зараз. ПАМФІРОВА МАЛАНКА. КІНОЛАБОРАТОРІЯ Муніципальний мистецький центр, Львів Напевне, один з наймедійніших артпроєктів року, — “Памфірова Маланка”, після київського тріумфу, приїхав до Львова. У Львівському муніципальному мистецькому центрі виставка триватиме лише два тижні, до 9 квітня. "Памфірова Маланка. Кінолабораторія" зібрала кінокостюми, реквізит, обрядові маски, ескізи та розкадровки сцен кінострічки “Памфір”, фото- і відеоматеріали про створення кінокартини, про живу народну традицію Маланки та про особливу художню реальність фільму.
фрагмент експозиції виставки "Памфірова Маланка. Кінолабораторія" у Львівському муніципальному мистецькому центрі, фото — Львівський муніципальний мистецький центр
Проєкт у Львівському муніципальному мистецькому центрі — тільки фрагмент великої виставки, яка була представлена в Українському Домі в Києві, але і він допомагає зазирнути за лаштунки роботи над фільмом та побачити, як працювали режисер, оператор і художники над створенням магії кіно. І як до цієї магії кіно вони залучили ще й магію народного карнавалу Маланки.
фрагмент експозиції виставки "Памфірова Маланка. Кінолабораторія" у Львівському муніципальному мистецькому центрі, фото — Львівський муніципальний мистецький центр
Фільм «Памфір» зараз збирає аншлаги у багатьох кінотеатрах України. Тому відвідування виставки «Памфірова Маланка. Кінолабораторія» буде прекрасним доповненням до перегляду стрічки або ж натхненням, щоб таки дійти на сеанс у кінотеатри.
ВІВТАР. ЖИВОТКОВ Національний центр “Український Дім”, Київ
Олександр Животков на вернісажі виставки "Вівтар", фото — Національний центр "Український Дім"
Проєкт “Вівтар” представить роботи, створені Олександром Животковим у моменти найвищої емоційної напруги – під час революції 2014 року та повномасштабного вторгнення Росії в Україну від 24 лютого 2022 року.
Впродовж 2022 року художник продовжив працювати в київській майстерні. Животков фіксував сучасну трагедію України, яка бореться з російським варварством, у скульптурних рельєфах і контррельєфах з каменю та дерева.
вернісаж виставки "Вівтар" Олександра Животкова в "Українському Домі", фото — Національний центр "Український Дім"
Більшість творів Олександра Животкова, що представлені на виставці, присвячено конкретним датам та місцям, які назавжди залишаться відкритими ранами в серцях українців — Буча, Маріуполь, Ірпінь, Херсон, Вінниця. Проєкт триватиме до 9 квітня. ТИМ ЧАСОМ У ДОМІ ХАНЕНКІВ Музей Ханенків, Київ
фрагмент експозиції проєкту “Тим Часом в Домі Ханенків” в київському музеї Ханенків,
фото — Юрій Стефаняк
Виставка “Тим Часом в Домі Ханенків” наповнила мистецтвом зали, що майже рік столи без знайомих усім експонатів. Колекцію музею законсервовано та убезпечено з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Увесь 2022 рік група художників допомагала музею відповідати на ті виклики часу, що підкидав воєнний стан. Це дало можливість створити таку залученість кураторської групи, що була б абсолютно неможлива в інших обставинах. Експозиція представляє роботи Андрія Бойка, Олександра Довгого, Андрія Сідоркіна, Олексія Романенка, Богдана Бунчака, Віктора Боровика, Валентина Радченка, Олексія Шмурака, Романа Михайлова, Станіслава Туріни, Ігора Македона, Добрині Іванова, Тараса Ковача, Діми Казакова та інших.
ВИСТАВКА ПЕТРИКІВСЬКОГО РОЗПИСУ МАРІЇ ЯНЕНКО Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Київ
фрагменти робіт Марії Яненко
Виставка презентує 30 творів художниці Марії Яненко з колекції колекціонера петриківського розпису Василя Васильєва. Пан Васильєв 40 років збирає кращі зразки традиційного українського мистецтва. Марія Яненко – знана майстриня петриківського розпису народилась 9 вересня 1962 року у селі Мала Петриківка Петриківського району Дніпропетровської області.
Марія Іллівна стала ученицею петриківського майстра Федора Панка, навчаючись у Петриківській дитячій художній школі. Упродовж багатьох років майстриня працює в Центрі народного мистецтва «Петриківка».
Твори художниці зберігаються у Дніпропетровському художньому музеї, Дніпропетровському національному історичному музеї ім. Д. І. Яворницького, Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (м. Київ), приватних колекціях в Україні та за кордоном. Виставка триває до 9 квітня. ТРАВМА. ОЛЕНА КАЇНСЬКА Палац Гната Хоткевича, Львів
фрагменти експозиції виставки "Травма" Олени Каїнської у львівському Палаці Хоткевича, фото — Палац Гната Хоткевича/Галерея ХотАртХол
Проєктом “Травма” Олена Каїнська актуалізує та валідує приховані та замовчувані травми через авторський візуально-текстовий наратив. Рефлексії на тему травматизації та розшарування свідомості на «до» та «після» моменту травмування мисткиня подає у формі візуально-символічних образів та схем.
На виставці представлено близько 20 великоформатних картин, кожна з яких супроводжується текстовим наративом. Картини говорять про різні види травм — травма війни, травма втрати, травма локдауну та браку комунікації, травма байдужості, психологічна та фізична травма, травма іммобілізації та інші, а також про шляхи прожиття та подолання цих травм. Виставка триває до 12 квітня. ҐРУНТОВІ ВОДИ. МИКОЛА ЛУКІН Одеський художній музей
фрагмент експозиції виставки "Ґрунтові води" Миколи Лукіна,
фото — Одеський художній музей
Виставка складається з серії графічних робіт та інсталяції “Сходи”. У графічній серії, робота над якими почалася до 24 лютого 2022 року, художник досліджує свої передчуття та кошмар реальності війни, що триває.
Ґрунтові води служать художнику образом усвідомлюваної невідворотної небезпеки.
Об’єктно-середовищна інсталяція створена спеціально для зали музею. Site-specific втілює сновидний кошмар підступних ґрунтових вод.
Виставковий проєкт присвячено до роковин повномасштабного вторгнення РФ до України.
ДЕ ТВОЄ ЖАЛО?! ДАНИЛО МАВЧАН
Одеський художній музей
фрагмент експозиції виставки "Де твоє жало?!" Данила Мовчана, фото — Одеський художній музей
Данило Мовчан – львівський художник, який на початку повномасштабного вторгнення змінює свою іконографічну мову. Звертаючись до знайомих символів та знаків, у своїх воєнних щоденниках, він трансформує свій власний досвід розповсюджуючи його на біблійні сюжети. Знайомі образи проходять трансформацію, але при цьому зберігають повсякденну духовність, у якій живе людина. Раніше ми також писали про те, що у музеї "Краківський королівський замок на Вавелі" відкрилася виставка "Експресія: львівська скульптура рококо", де експонуються роботи Йоанна Ґеорґа Пінзеля з колекції Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького. також читайте: МАДРИД, НЬЮ-ЙОРК, КРАКІВ - 7 ВИСТАВОК УКРАЇНСЬКИХ МИТЦІВ ЗАКОРДОНОМ
Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest
Матеріал: Ія Степанюк
Фото: Львівський муніципальний мистецький центр, Національний Центр "Український Дім", Юрій Стефаняк/Музей Ханенків, Палац Гната Хоткевича/Галерея ХотАртХол, Одеський художній музей
Comments