top of page

НОРВЕЗЬКИЙ ТУРИСТ ЗА ДОПОМОГОЮ ФІЛЬТРІВ НА СМАРТФОНІ ВИЯВИВ НАСКЕЛЬНІ МАЛЮНКИ БРОНЗОВОЇ ДОБИ

Норвезький археолог-аматор під час відпочинку у горах виявив наскельні малюнки бронзової доби. Розрізнити у вигорілих пігментах на камені контури прадавньої художньої композиції допоміг фоторедактор на смартфоні.


наскельні малюнки у цьому регіоні Норвегії знайшли вперше, фото — Норвезький інститут досліджень культурної спадщини (NIKU)


Норвежець Тормод Ф'єльд зі своєю родиною вирушив у похід до мальовничого регіону неподалік Осло. Під час зупинки на обід він помітив на скелі нетипові кольорові плями. Археолог-аматор припустив, що пігменти можуть мати не природне, а антропогенне походження, тобто створені людиною. За допомогою фоторедактора на смартфоні він максимально підсилив контраст зображень та різні відтінки. В результаті цих нехитрих маніпуляцій на екрані телефону з'явилися ціла композиція: човен з веслярами, кілька фігур людей та щонайменше одна тварина.


Вчені з Норвезького інституту досліджень культурної спадщини (NIKU) прибули на місце, щоб оцінити знахідку, і прийшли до висновку, що вона належить до періоду бронзової доби.


науковці гадають, що на малюнку зображена сцена полювання,

фото — Норвезький інститут досліджень культурної спадщини (NIKU)


Вчені вирішили не розголошувати локацію розписів, повідомивши лише, що знахідка перебуває десь неподалік міста Мосс. Річ у тому, що навіть легкого необережного дотику вистачить, щоб стерти пігменти. Тих, хто все ж знайде наскельні розписи, археологи закликають не торкатися пам'яток, а лише насолоджуватися ними на відстані.


Раніше ми також писали про те як українські та британські вчені об’єднали зусилля для порятунку фресок Софії Київської. Розписи на стінах храму створили приблизно у 1000 році. 10 років тому куратори та дослідники, які працювали у приміщеннях собору, помітили, що на фресках почали з’являтися темні плями. Аби розробити ефективний план боротьби з цим явищем було розпочато спільний українсько-британський проєкт. З'ясувалося, що плями — це результати життєдіяльності колоній мікроорганізмів, які живуть на стінах храму.







Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest Матеріал: Коля Безхатько Фото: Норвезький інститут досліджень культурної спадщини (NIKU)



bottom of page