top of page

ЛЕНІНИ У СМІТТЄВИХ ПАКЕТАХ: У БЕРЛІНІ ВІДБУВСЯ ПЕРФОРМАНС ПРО СПРАВЖНІ СЕНСИ СРСР

Український громадський рух у Берліні Vitsche Berlin та Інститут культури та досліджень XX століття Pilecki-Institut реалізували перформанс у столиці Німеччини. Проєкт відбувся 5 серпня – у Міжнародний день пам’яті жертв Великого терору 1937–1938 років. Організатори мали на меті привернути увагу до того, яким насправді був Союз Радянських Соціалістичних Республік (СРСР) та один з його ідейників та керманичів Владімір Ленін.У середмісті Берліну, перед Бранденбурзькими воротами, розмістили 67 скульптур Леніна у сміттєвих пакетах. «Експонати» для перформансу надав колекціонер, який збирав їх упродовж 30 років на блошиних ринках Європи.


наскільки може бути велике незнання, щоб одна історична фігура могла мати геть викривлене прочитання в історії

«Очевидно, що після 24 лютого Україна доволі різко отримала свою суб’єктність. І різко історія, яка до того ніяким чином не вивчалась, стала експертною темою багатьох ще вчорашніх дослідників росії, – коментує співорганізаторка проєкту Єва Якубовська. – Знову далось взнаки “westplaning” з усіма послідовними ігноруваннями українців, вирішуванням, що краще для українців без українців, абсолютно не релевантна підтримка (коли треба їжа, нести одяг). Найбільше мене одурманило, коли на одній з дискусій берлінець доволі агресивно запитав, а чому ж ми в Україні “ленінів” (пам'ятники В. І. Леніну - ред.) скидаємо, до чого тут він, він революцію робив, чоловік хороший був і таке інше в тому ж дусі. Здавалося, наскільки може бути велике незнання, щоб одна історична фігура могла мати геть викривлене прочитання в історії».Щоб акцію не зірвали й аби не наражати на небезпеку волонтерів, її анонсували безпосередньо напередодні. Адже, як пояснює Єва, тут подекуди радянський союз разом із Леніним, як колективним образом, не просто толерується, але й романтизується.


Ленінів у сміттєвих пакетах можна читати як сивини історії, як бодлерівські отруєні квіти, які ростуть у суспільствах, що зав’язли в егоцентризмі та пропаганді

«Ленінів у сміттєвих пакетах можна читати як сивини історії, як бодлерівські отруєні квіти, які ростуть у суспільствах, що зав’язли в егоцентризмі та пропаганді, можна провести паралелі з тими чорними пакетами для тіл, що рф завозила з собою до України. Як саме це трактувати — не важливо, важливо лише те, що це наше застереження іншим. Бо ми, як ніхто, знаємо, що таке російська пропаганда та “рашизм”. Де є брехня та маніпулювання історією, у тому числі з пам’ятниками Леніну, там, рано чи пізно, з’являється російський танк. А незнання чи ігнорування історії не дасть уникнути відповідальності…», – коментує співорганізаторка.Важливою частиною перформансу став аудіозапис, який лунав на фоні. Це — лекція польсько-американського науковця єврейського походження Рафала Лемкіна, яку він виголосив у США 1953 року. Тоді дослідник вперше сказав про геноцид, що скоїли совєти над українцями.


«І почалось це не зі Сталіна, а саме з Леніна, – додає Єва. – Із закатованих та залитих кров’ю у київських тюрмах, як тільки зайшли совєти та почали знищувати інтелігенцію, яка заважала робити диктатуру пролетаріату, тобто партії. Голодомор тоді став кульмінацією цього геноциду».


Учасники акції роздали близько 2 тисяч листівок із цитатами з вищезгаданої лекції Рафала Лемкіна перехожим. Більшість із них спочатку думали, що це звичайна мистецька експозиція, але читаючи плакати та брошури, слухаючи лекцію, поступово розуміли про що ця мистецька акція.


«Були навіть кілька людей, які затримувались, аби прослухати всю лекцію, а це близько 17 хвилин. Були й такі, які казали, що ми (організатори акції - ред.) - нацисти, що українці “бамбілі бамбас” і таке інше, але таких випадків було небагато. Аж защеміло, коли до нас підійшов чоловік із Донецька, який пережив концтабір «Ізоляція». Він якраз попав на таку дискусію, де нас звинувачували у нацизмі, і був вчергове розчарований потужною вірою деяких людей у російську пропаганду, але попри те, подякував за те, що ми робимо і за те, що ми стоїмо за правду», – підсумовує Єва.Загалом акцію побачили близько 12 тисяч людей. Відео перформансу доступне для перегляду на платформі Twitter.


Берлінською акцією проєкт не завершився. У планах організаторів – «вручення» ленінських призів тим публічним спікерам, які найактивніше поширюють російську пропаганду.Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest

Матеріал: Ольга Головчин Фото: Катерина Тарабукіна


Yorumlar


bottom of page