top of page

ФОТОПУТІВНИК «МАРІУПОЛЬ МОНУМЕНТАЛЬНИЙ» ПРЕЗЕНТУВАЛИ У ЛЬВОВІ

Напередодні у Львівському муніципальному мистецькому центрі відбулася презентація фотопутівника, присвяченого монументальному мистецтву Маріуполя. Журналіст Іван Станіславський почав роботу над цим проєктом 2020 року, а весною 2022 року планував видати книгу у Маріуполі, та обставини склалися таким чином, що наклад вийшов друком восени у Львові.


презентація фотопутівника "Маріуполь Монументальний". Фото — В'ячеслав Сімонов


Фотографувати монументальне мистецтво Іван Станіславський почав ще 2011 року. «Фотопутівник «Маріуполь Монументальний» для мене, без перебільшень, — монументальна робота, — каже він. — Ця робота, напевно, закриє тему збереження даних про спадок маріупольських митців-монументалістів, принаймні для мене. Тут дійсно зібрано все, про що мені вдалося дізнатися».


Під час презентації автор розповів про найяскравіші зразки монументального мистецтва Маріуполя (мозаїки, вітражі, рельєфи, панно з дерева та шамоту, фрески, карбування, маркетрі, сграфіто) та історію їхнього створення. Загалом на сторінках «Маріуполя Монументального» розміщено 197 світлин, на яких зафіксовано 144 твори монументального мистецтва у понад десятку технік. Автор уточнив, що у своєму дослідженні вирішив не чіпати тільки скульптуру, бо це — окрема містка тема. «Я зібрав все, про що мені відомо, або доводилося чути, що збереглося або його існування доведено раніше, монументальне та декоративно-ужиткове, професійне та іноді не дуже», - зазначає дослідник.


презентація фотопутівника "Маріуполь Монументальний". Фото — В'ячеслав Сімонов

Завершальний розділ фотопутівника присвячений маріупольському монументалізму після 24 лютого 2022 року. Серед втрат, які вже навряд чи вдасться відновити, — монументальний спадок митців-шістдесятників, що був на території Маріуполя. Зараз масштаби втрат важко осягнути, але автор зазначає, що, вочевидь, найсильніше постраждали вітражі. Іншою неймовірно болючою втратою є руйнування двох мозаїк («Боривітер» та «Дерево життя»), що були виконані бригадою на чолі з Аллою Горської.


вітраж у фойє маріупольської Філармонії, автор — Анатолій Манохін (кін. 1980-х рр.). Фото — Іван Станіславський


Видання книги — не комерційний проєкт та здійснюється Іваном на волонтерських засадах, без жодного додаткового фінансування. Замовити путівник можна безпосередньо на Facebook сторінці автора. Також читайте ексклюзивне інтерв'ю, яке записав Іван Станіславський з Людмилою Огнєвою, журналісткою та авторкою численних книг, присвячених життю та творчості Алли Горської, про обставини пошуку й відкриття в Маріуполі мозаїки «Дерево життя».Матеріал: Ія Степанюк Фото: В'ячеслав Сімонов, Іван Станіславський

Comentarios


bottom of page