top of page

КЕРАМІЧНИЙ БЕСТІАРІЙ У ЦЕНТРІ МОНАКО: УКРАЇНСЬКИЙ ВКЛАД У ЄВРОПЕЙСЬКЕ МИСТЕЦТВО

16 лютого у Князівстві Монако, в галереї La Vitrine, відкрилася виставка історичного та сучасного керамічного мистецтва "Тварини" ("The Animals"), яку організувала українка Зоя Скоропаденко.


Сучасне мистецтво на виставці презентовано роботами відомих монегаських художників Жерара Петтіті та Агнес Ру, а також української художниці Зої Скоропаденко та художника з Монако Клема Чемберса. До них приєдналися запрошені митці: Дейл Дорош – митець з українським корінням, відомий кераміст з Валлоріса, а також Бернард Вітур, кераміст і колишній фермер з Долини Луари, котрий презентує серію кераміки, створену у співпраці із Зоєю Скоропаденко.


Про це повідомляє пресслужба галереї The Meloy Art, співорганізатора виставки. З історичних експонатів глядачі зможуть побачити керамічні твори XIX століття – роботи відомих митців з Валлоріса, Мекки французького керамічного мистецтва, – Дельфіна Массьє та дуету Les Argonauts 1950-х років. Також на виставці буде презентовано історичні керамічні роботи Альберто Діато та кераміку Cerart 1950 року.Історії життя митців, котрі беруть участь у виставці – не менш цікаві, ніж їхня творчість.

Дід Дейла Дороша після Першої світової емігрував з України до Канади, де став співробітником Департаменту національної оборони уряду Альберти. Дитинство і юність Дейла минали під потужним впливом української культури, що згодом неабияк позначилося на його творчості: українська їжа, література, музика та танці були його першим джерелом натхнення. З юних років Дейл працював з глиною, вчився у відомого фахівця в цій царині – професора Нобору Кубо. Окрім того, понад 10 років він був членом школи танців U.N.F. (Українська національна федерація Канади). Також Дейл займався ще й фехтуванням на шаблях – ну бо який може бути козак без шаблі? Саме шабля і проторувала йому дорогу в Монако – у склад монегаської команди з фехтування. І саме тут отримала друге дихання його любов до гончарства.

Річ у тому, що Монако, яке українцям відоме переважно завдяки казино, автомобільним перегонам та ліберальній податковій політиці, у другій половині минулого сторіччя також стало раєм для керамістів. Іншим таким раєм для творців і шанувальників арткераміки було французьке місто Валлоріс. В ті часи Монако та Валлоріс дали притулок та натхнення таким відомим митцям, як Пікассо, Жан Маре, Кіс ван Донген. З роками обидва полюси мистецького світу Французької Рив'єри затьмарила глобалізація мистецтва. Однак якщо ви кохаєтеся в кераміці – і при цьому потрапите в Монако, то оминути увагою Валлоріс ви вже не зможете. Відтак у 2001 році Дейл Дорош заснував у Валлорісі нині всесвітньо відому резиденцію керамічного мистецтва AIR Vallauris, якою керує досі. Він все ще фехтує, але кераміка – це його найбільша любов і професія.

Попередня керамічна серія Дороша "Космос", була присвячена феномену Іллінецького метеорита, що впав на землю його предків на Вінничині. Цього разу на виставці La Vitrine в Монако Дейл презентує свою нещодавню кераміку з промовистою назвою "Побратим".


Роботи Дейла Дороша "Побратим" (2021) та Дельфіна Массьє "Жаба" (19 ст.) в експозиції галереї La Vitrine


Через кілька років після приїзду до Монако Дейла Дороша в Монако приїхала ще одна українка – журналістка і перекладач Зоя Скоропаденко. В Князівство її запросили як медіаконсультантку зі Східної Європи. Згодом вона стала ще й перекладачем Інтерполу та кінокритиком Канського фестивалю. У вільний від роботи час Зоя малювала картини олійними фарбами, а друзі виставляли картини у вітрині маленької місцевої галереї. У 2008 році повз вітрину проходив редактор одного з найвідоміших у світі мистецтва журналів Creative Review, його настільки вразили Зоїні картини, що він присвятив їм статтю у своєму журналі, з нього відразу взяли приклад інші авторитетні мистецькі видання. Так Зоя Скоропаденко стала відомим художником світового рівня, її почали запрошувати з виставками у різні країни світу, зокрема – у Японію, США, Бельгію, Великобританію.

Цей раптовий поворот долі продемонстрував їй, що замало намалювати гарну картину – потрібно зробити так, щоб картину побачили. Тож коли у 2009 році в центрі Монако з’явилося оголошення про оренду приміщення з вітриною за майже символічні гроші, Зоя Скоропаденко скористалася шансом – і так на карті Князівства з’явилася мінігалерея сучасного мистецтва La vitrine.

На виставці «Тварини» Зоя презентує малюнки тварин із зоологічного саду Монако, які є частиною її серії з 36 пейзажів Палацу Монако, а також кераміку, створену у співпраці із запрошеним гостем виставки Бернардом Вітуром.

Зоя Скоропаденко (на останньому фото) & Бернард Вітур "Чаша з жабами та мишами", 2021


Історія Вітура не менш цікава, ніж історії Дороша та Скоропаденко. Він мав би стати… м’ясником – як того прагнули його батьки. Він навіть вчився на м’ясника. Однак щось пішло не так – і хлопець вирішив піти у фермери, вирощував кукурудзу та пшеницю. А потім випадково потрапив на виставку робіт Іннокентія Гімонно, хірурга та кераміста-самоучки XVIII сторіччя. Виставка повністю перевернула світогляд Вітура – і він взявся за глину… Тут і згодився досвід м’ясника – котрий зараз дозволяє митцеві легко зліпити будь-яку тварину з глини. У 2020 році він познайомився із Зоєю Скоропаденко. Знайомство переросло у творчий дует – і у створення кераміки, що черпає ідеї зі спадку Гімонно, зразки цієї кераміки і буде презентовано на виставці.

Бернард Вітур "Кінь"


Окрім того, на виставці можна буде побачити витвори майстрів минулого, наприклад, Альберто Діато — найвідомішого монегаського кераміста в історії мистецтва Монако. Він був другом Пікассо та Жільбера Портаньє, його роботи були шалено популярними у Парижі та Мілані. На виставці у La vitrine відвідувачі можуть помилуватися керамічною совою Діато. Одним з найдавніших експонатів виставки є крихітна жаба, створена в XIX сторіччі майстром з Валлоріса Дельфіном Массьє. Також відвідувачі зможуть помилуватися фігуркою коня авторства Les Argounautes — керамічної студії в Валлорісі, створеної дуетом Ізабель Ферле та Фредеріка Бурге в 1950-х роках, та іншими цікавими витворами мистецтва.

Все це – цілком безкоштовно і навіть цілодобово.

Альберто Діато "Сова" & Les Argounautes "Кінь"


Виставка триватиме до 1 квітня 2022 року. Якщо ж ви не встигнете до того часу потрапити в Монако – то ці роботи також можна роздивитися на сайті галереї The Meloy Art.Матеріал & фото: пресслужба галереї The Meloy Art

Comments


bottom of page