top of page

ВІЙНА ГРИБІВ: ВИСТАВКА НІКІТИ КРАВЦОВА В НЬЮ-ЙОРКУ

В Українському музеї в Нью-Йорку відкрили виставку художника Нікіти Кравцова «Війна грибів». На ній представлено серію ілюстрацій митця, натхненних однойменною народною казкою та книжковим виданням 1909 року, яке проілюстрував видатний український графік Георгій Нарбут.У казці йдеться про те, як одного дня Цар Горох задумує йти війною на країну, де живуть мирні та неагресивні гриби. Нікіта Кравцов створив сучасну авторську інтерпретацію «Війни грибів», в якій переосмислив казку картинами сцен сучасної війни Росії проти України. На ілюстраціях Кравцова солдати-гриби стріляють джавелінами по снарядах, випущених з Росії на українську землю, на міста та на невинних мирних жителів. У роботах Кравцова в око впадає яскраве, підкреслено просте кольорове рішення, що базується на використанні контрастних барв. Але не варто сприймати їх лише як картинки з коміксів. Художник закладає у них символізм, що репрезентує широкомасштабний напад Росії на територію і культуру Україну. Кравцов, в характерній для себе манері, реагує на невиправдану війну та руйнування, яких зазнає наша Батьківщина.


Нікіта Кравцов народився в Криму. Він закінчив Національну академію образотворчого мистецтва і архітектури у Києві, яка колись була Українською академією мистецтв, - навчальним закладом у заснуванні і розбудові якого ключову роль відіграв Георгій Нарбут. Нікіта зараз живе та працює в Парижі, але не втрачає зв’язку з Україною.Раніше у видавництві Родовід презентували однойменний арт-бук, співавторами якого стали Нікіта Кравцов і письменник Андрій Курков. «Aрт-бук «Війна грибів» — це книга, у якій, попри її позірну простоту, багато шарів змісту. Метафоричною мовою вона розказує про конфлікт, базову для будь-якого людського колективу ситуацію. У руках талановитих українських митців казка набуває ще одного, цього разу гострополітичного, виміру. Вона стає надзвичайно актуальною ремаркою до однієї з найболючіших тем новітньої української історії — війни, що її веде Росія проти України. Це видання - вишуканий естетичний омаж класикові українського мистецтва Георгію Нарбуту та його «Війні Грибів» 1909 р.», - кажуть у видавництві.Ідею книжки Нікіта Кравцов придумав 2021-го, коли був залучений Наталею Гузенко-Будьє до проєкту вшанування Нарбута у Франції. Для книги художник створив тридцять шість авторських малюнків. За своєю структурою нове видання майже один в один повторює нарбутівську книгу. Але є й варіації, за якими цікаво спостерігати.


Переказ казки, що його зробив Андрій Курков, має свої особливості. У розповіді з’являється причинно-наслідковий зв’язок і метафорична прив’язка до актуальних подій.


Книгу можна придбати в онлайн-крамниці видавництва «Родовід» в друкованому або онлайн форматі українською, англійською та французькою мовами.

Візуальні матеріали: видавництво "Родовід", Український музей

Comments


bottom of page