top of page

ЧАЙ, СЕРЕЖКИ ТА КІШКА АСЯ: У ЛЬВОВІ ТРИВАЄ ВИСТАВКА ПРО ОБЕРЕГИ ЕВАКУЙОВАНИХ

У львівській галереї ХотАртХол у межах проєкту «Україна після 24.02» відкрили виставку плакатів «Обереги». Експозиція презентує історії людей, які були змушені покинути свої домівки через повномасштабну війну, та розповідає про речі, які стали для них сучасними оберегами.Авторкою та кураторкою проєкту є Євсевія Зякіна – студентка філософського факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Мисткиня переїхала з Харкова до Львова після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Ідея зародилася в Євсевії тоді, коли до неї потрапила книга про українські обереги. Вона одразу провела паралелі між речами, які беруть зі собою евакуйовані, та оберегами.


Щоб реалізувати задумане Євсевія опублікувала в інстаграмі допис із проханням поділитися історіями. У результаті отримала 30 відповідей від своїх друзів та підписників. До проєкту відібрала 15, хоча, за її словами, усі розповіді були виразними, тому планує зробити продовження.


«Це не вкрай необхідні речі, на перший погляд. Однак, це те, що нагадує про дім, наповнює енергією», – пояснює кураторка проєкту.

Сережки, чай, парфуми, іграшкове ведмежатко, бананка з харківського ЛГБТ-прайду, щоденник, вервечка – речі, які брали з собою люди, тікаючи від війни.


«На мою думку, на виставці найбільш виразною є робота про едельвейс. Це історія моєї подруги. Вона евакуювалася з батьком. Нічого не встигла з собою взяти, головне, що поруч був її тато. Але він помер… Спершу ми не включили цю роботу до проєкту, адже вона не дуже вписується, але додали в останній день. Тато подруги був альпіністом, а едельвейс – квітка, яка росте на вершинах гір. Це начебто їхній оберіг. Після смерті її батька, ми з нею їздили разом в гори, і вона завжди шукала там едельвейс…», – ділиться Євсевія.Серед оберегів авторка виділяє уривок із щоденника її подруги, який вона вела у Маріуполі. А ще – кішку Асю.


«Це теж історія моєї подруги. Вона має кішку Асю з притулку. Ася залишилася із бабусею у Харкові в районі Салтівки, який розташований найближче до кордону з росією. Бабуся дуже не хотіла виїжджати з міста. У якийсь момент кішка, яка є спокійною за характером, почала метушитися, і лише через це бабуся таки зважилася виїхати. За кілька днів у їхню квартиру влучив снаряд», – розповідає кураторка.


Цікаво, що на плакаті кішка закриває частину тексту. Так зробили спеціально, каже Євсевія, адже Ася є дуже великою та милою. І загалом доволі гарно закінчити експозицію саме нею.


Серед оберегів є і той, який належить Євсевії, – сережки її бабусі.


«У дитинстві я завжди хотіла мати круглі сережки, і коли вона мені їх подарувала, я відчула себе щасливою дитиною. Також це бабусині сережки, а я дуже люблю прикраси, які несуть за собою історію», – додає вона.


Візуальну частину виставки розробляла Олена Мордик, яка теж переїхала з Харкова до Львова. Загалом авторки працювали над проєктом два місяці.


Простір, у якому експонують виставку, є доволі вдалим, зізнається кураторка. Адже поруч розміщена колія, якою курсують поїзди. Більшість людей, які евакуйовувалися, їхали саме ними.


«Потяги — це начебто додаткова метафора. Потяги, які привезли обереги... В експозиційному залі іноді чути шум поїздів…», – каже авторка.

Виставка триватиме до 30 червня. Оглянути експозицію можна щодня з 10:00 до 20:00. Вхід – безплатний. Адреса: Львів, вулиця Кушевича, 1.


Додамо, із початком повномасштабної війни Палац Хоткевича займається волонтерською діяльністю: допомагають як військовим, так і внутрішньо переміщеним особам.


Тут часто організовуються безкоштовні майстер-класи для людей, які, втікаючи від війни, знайшли прихисток у Львові. Окрім того, у Палаці тривають безплатні кінопокази. До Дня Конституції підготували спеціальну програму для дітей, яка складатиметься з концерту від колективів Палацу, майстер-класів та показу мультфільмів.


Підписуйтеся на наш телеграм-канал Ukrainian Art Digest.


Матеріал: Ольга Головчин Фото: ХотАртХол, [esthète] газета


Comments


bottom of page