top of page

ЗІРКА АУКЦІОНІВ: ІСТОРІЯ ВАСИЛЬКІВСЬКОГО ПІВНЯ І ЙОГО ДРУЗІВ

Васильківський півень не випадково став одним з символів українського спротиву російській агресії. Українська кераміка має давні традиції: художні вироби з глини відомі з III—IV тисячоліття до нашої ери.На початку квітня, коли художниця Лєра Полянскова подарувала двох півнів президенту Володимиру Зеленському і прем’єр-міністру Великобританії Борису Джонсону, за цією фігуркою почали полювати ті, хто раніше і не чув про васильківську майоліку. По підбірці скріншотів з сайту онлайн-аукціону Violity, наприклад, можна прослідкувати стрімке зростання ціни на півника впродовж кількох місяців. Півень став “героєм” низки благодійних аукціонів, 7 травня його виставили на торги на Сhristie’s у лондонському Tate Modern.


Зараз триває аукціон на васильківського півня від Бібліотеки Українського Мистецтва. Кошти підуть на забезпечення діяльності Бібліотеки та 20% буде перераховано на ЗСУ.


вцілілий півник з Бородянки, який започаткував тренд


Півень є виробом Васильківського майолікового заводу. Цей завод було засновано на Київщині у 1934 році, існував він до 2000-го року. Завод, як і інші подібні по всій Україні, випускав посуд і скульптуру малих форм. У 1960-х він став одним з провідних підприємств цього “жанру”, тут сформувалося коло оригінальних авторів.


Зірковими авторами Васильківського майолікового заводу було і залишається подружжя Валерія (1924—1997) і Надії (1926—2005) Протор’євих. Вони працювали на заводі з 1950 року, і саме вони створили популярну серію “Добрі звірі”: химерні фігурки фантастичних істот. Саме за цими фігурками активно полюють колекціонери васильківської майоліки.


ціни на півника впродовж кількох місяців різко злетіли


Півень є, мабуть, найбільш розповсюдженим виробом легендарного заводу. Його випускали ще з кінця 1950-х років і до початку 1980-х. Тиражі - невідомі, адже архіви виробництва не збереглися у бурхливих 1990-х роках. Можна припустити, що як мінімум 10 тисяч півнів за цей час було випущено. Проте, кожен півень — унікальний. Це завдяки самій суті майоліки: різновиду кераміки, яка виготовляється з використанням глазурі.


архівні світлини Васильківського майолікового заводу


Одержати у майоліці точну копію предмета неможливо. При тиражуванні зразка-еталона лишається лише форма, а от колір у кожного виробу буде трохи інакшим. До речі, форми, з яких виготовляли півня, збереглися. Матеріал: Катерина Лебедєва

Comments


bottom of page