top of page

ist publishing 5 РОКІВ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ВИДАВНИЦТВО

Цьогоріч у лютому незалежному видавництву ist publishing виповнюється 5 років. За цей час його команда реалізувала багато важливих кроссекторальних проєктів, які розширюють уявлення про видавничу справу в Україні. З 2017 року ist publishing створює видання, аналогів яким немає на українському ринку. Як цілісні проєкти, вони містять вагомі мистецький й інтелектуальний складники.


Так, команда ist publishing вперше переклала й видала українською такі знакові тексти, як «Розладнаний час» і «Продукування присутності» американського філософа і теоретика літератури Ганса Ульриха Ґумбрехта; культову книжку про мистецтво «Як ми бачимо» Джона Берджера; збірку інтерв’ю всесвітньо відомого французького фотографа Анрі Картьє-Брессона.


Понад 5 книжок були відзначені в різні роки на конкурсі «Найкращий книжковий дизайн». Окрім популяризації класичного та сучасного гуманітарного знання, видавництво також проблематизує вкрай актуальні сьогодні теми: екологія й урбаністика, права тварин, новий світ в постковідний час, жіночий досвід соціалізації.ist publishing працює як мале видавництво, у якому виходить до 10 книжок на рік. Вочевидь, ці видання все ще залишаються нішевими й орієнтованими на вузькоспеціальні теми. Але у видавництві їх визначають як нішеві через читацький попит та наклади: середній тираж ist publishing — від 500 до 1000 примірників.

З року в рік ist активно створює нові книжкові проєкти, співпрацюючи з провідними дієвцями й інституціями українського культурного сектору. Акцент на всім наболілому слові «проєкти» неспроста: до кожної книжки команда намагається створювати нові унікальні заходи на перетині видавничої діяльності, книжкової ілюстрації, освіти, різних мистецьких практик, нових медіа.

Зокрема, за ці роки ist publishing вдалося втілити такі потужні речі:


1.

Видавництво вперше готує книжку для українського павільйону 59 Венеційської бієнале, яка проходитиме з квітня до листопада 2022 року у Венеції. Це каталог проєкту «Фонтан виснаження. Висока вода» Павла Макова — художника, практики якого починалися з пошуків спільних рис людського тіла та міського простору на початку 1990-х років, а сьогодні зосереджені на темі «світу після людини». Через свою мистецьку практику та в контексті цьогорічної теми 59 бієнале проєкт Макова «Фонтан виснаження» рефлексує на теми переоцінки соціальних практик, втрати довіри до демократії, стосунків людини з природою та ролі художника у світі перманентних змін.


2.

У серпні минулого року ist провели перший альтернативний книжковий фестиваль BOOK CHAMPIONS WEEKEND у просторі Kooperativ. Результат події — 30 учасників із власними стендами, 12 публічних подій та понад 20 спікерів. Фестиваль перевершив уявлення про можливості формату, адже вдалося провести серію портфоліо-рев’ю, воркшопи із шиття власної книжки, дискусії про фотокниги, artist’s talk про артбуки як частину художньої практики та навіть вечірку.


3.

Запустили та провели три освітніх програми: курс для 16 ілюстраторів та ілюстраторок з усієї України під менторством Сергія Майдукова; серію лекцій про комікси від Бориса Філоненка; курс для арткритиків за участі українських та іноземних арткритиків, мистецтвознавців, соціологів культури та за менторства Бориса Філоненка.


4.

Менш ніж за добу видавництво зібрало кошти на краудфандинговій платформі «Спільнокошт» для видання артбуку «Постійне місце проживання» Сергія Жадана та Павла Макова. З блискавичною швидкістю вдалося зібрати понад 80 000 гривень від небайдужих читачів — можна припустити, що це єдиний такий випадок в українській видавничій справі.


5.

Видали перший в Україні комікс для незрячих «Blindman» разом з його авторами Володимиром Гавришем та Андрієм Беницьким.


6.

Організували різноформатні події про свої книжки: провели «Blindman. Блайндмен: інклюзивний проєкт» у The Naked Room з нагоди виходу однойменної книги; розповіли в Палаці Мистецтв у Львові про процес створення коміксу «У м'яті»; показали на виставці у The Naked Room фотографії Євгенії Бєлорусець, які увійшли до книги «Цикл лекцій про сучасне життя тварин».


7.

Перемогли у 3 з 5 номінацій конкурсу «Найкращий книжковий дизайн-2020» — щорічній премії, яку організовує Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» у співпраці з Goethe-Institut в Україні та за підтримки Франкфуртського книжкового ярмарку. Переможцями стали книжки «Знак» від У,Н,А колективу (номінація «Візуальна книга»), «Креативність та інші фундаменталізми» Паскаля Ґілена («Книга для читання»), інклюзивний комікс «Blindman» Володмира Гавриша та Андрія Беницького («Експеримент»). Крім того, книжка «Знак» здобула Гран-прі конкурсу.

А вже у 2021 році фіналістами конкурсу «Найкращий книжковий дизайн-2021» стали книжки «Продукування присутності. Що значення не може передати», «Постійне місце проживання», «KYIV» by Sergiy Maidukov.


8.

У 2021 році у видавництва нарешті з’явився офіс, де працює команда та приймає гостей: авторів, партнерів та друзів видавництва. Редакція розташована в Києві на Подолі.


Вітаємо наших друзів, ist publishing, з ювілеєм; зичимо натхнення та наснаги для видання чергових знакових екземплярів!

Comentarios


bottom of page